Fototerapia

Historia medycznej fototerapii sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Już wtedy, podczas pionierskich badań nad urządzeniami laserowymi i wpływem światła laserowego na organizmy żywe, zauważono, że fale o długości około 630-670 nm pobudzają włosy do bardziej intensywnego wzrostu*.

Dziś wiemy, że:

  • Skutki fototerapii zależą głównie od stosowanej długości fali (barwy światła) – barwa czerwona pobudza wzrost włosów, działa także przeciwbólowo, a np. barwa niebieska – działa przeciwbakteryjnie.
  • Działanie pobudzające wzrost włosów związane jest ze złożonymi procesami energetycznymi zachodzącymi w mitochondriach komórek. Szczególnie ważna jest aktywizacja energetyczna komórek macierzystych znajdujących się w kluczowym dla wzrostu włosa fragmentach mieszka włosowego – brodawce i macierzy włosa. Zapobiega to procesowi miniaturyzacji mieszka włosowego, wydłuża cykl wzrostu włosa i sprawia, że włos rośnie dłuższy i grubszy.
  • Nie są znane jakiekolwiek negatywne skutki uboczne fototerapii, niewiele jest także przeciwwskazań do jej stosowania (w leczeniu łysienia – nowotwór owłosionej skóry głowy)

Fototerapia jest też nazywana technologią LLLT – Low Level Laser Therapy, czyli terapią światłem laserów niskoenergetycznych. Od kilkunastu lat staje się coraz bardziej popularną metodą powstrzymywania wypadania włosów i zapobiegania łysieniu.

Terapia LLLT jest skuteczna tak w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Badania kliniczne wskazują na to, że światło o określonej długości fali – w zakresie 630 -670 nm – jest absorbowane przez specyficzne części mieszków włosowych, a nastepujące w konsekwencji naświetlania reakcje fotobiologiczne stymulują i rewitalizują mieszki włosowe. Systematycznie realizowane naświetlania zatrzymują i odwracają proces degeneracji i obumierania mieszków włosowych, a w konsekwencji  – zwiększa się liczba włosów oraz ich jakość (elastyczność, grubość czy ubarwienie).

Badania naukowe wskazują, że LLLT zatrzymuje i odwraca proces apoptozy – obumierania komórek mieszków włosowych. Tym samym zatrzymany jest proces nadmiernego wypadania włosów, a z mieszków włosowych zaczynają wyrastać nowe, zdrowe włosy.

LLLT nie ma żadnych skutków ubocznych. Fototerapia Theradome jest zatem w 100% bezpieczna (w przeciwieństwie do wielu terapii farmakologicznych).

Terapia Theradome
Fototerapia Theradome